صفحه اصلیفروشگاه فروشندگانبازاریابیدرج بنر ویژهاخبار و مقالاتایستگاه آگهیآگهی دهندگانتالار گفتگوتماس با مادرباره ما

آموزش نرم افزار SWAT

611
قیمت: 300,000 ریال

معرفی مدل SWAT

مدل های زیادی برای ارزیابی هیدرولوژیکی حوضه وجود دارند که توسط مدیران منابع آب، تصمیم گیرنده ها و محققین به کار می روند. مدل ارزیابی آب و خاک (Soil and Water Assessment Tools) که مخفف آن مدل SWAT نام دارد، مدلی در مقیاس آبخیز بزرگ و یا زیرحوزه می باشد که توسط جف آرنولد برای وزارت کشاورزی آمریکا در سال ۱۹۹۵ تهیه شده و از زمان ایجاد آن، قابلیت های آن به طور پیوسته در حال توسعه می باشد. SWAT یک ابزار مناسبی برای شبیه سازی فرآیندهای هیدرولوژیکی، کیفیت آب، فرسایش خاک، مدیریت مرتع و اثرات تغییر اقلیم می باشد.

مدل SWAT

مدل های حوضه آبی را می توان براساس نحوه مواجه با مولفه های مکانی مربوط به هیدرولوژی حوضه به دو دسته کلی تقسیم بندی نمود: مدل های توده ای کل حوضه را بدون احتساب تغییرات مکانی در فرآیندها، ورودی، شرایط مرزی، با ویژگی های هیدرولوژیکی حوضه، به عنوان یک واحد یکپارچه در نظر می گیرند. در مقابل مدل های توزیعی با حل معادلات حاکم برای هر پیکسل در شبکه حوضه، تغییرات مکانی را نیز لحاظ می کنند. بر طبق این تعریف، کوچکترین واحد کاری در این مدل ها، واحدهای پاسخ هیدرولوژیکی یا HRU می باشد که از ترکیب طبقات شیب، کاربری اراضی و خاک حاصل می شود. بر این اساس باید SWAT را یک مدل نیمه توزیعی به شمار آورد. از نظر زمانی نیز فرآیندهای مختلف بیان شده را می توان در مقیاس زمانی روزانه، ماهانه و یا سالانه شبیه سازی کرد.

ویژگی های مدل SWAT

مدل SWAT در محیط برنامه نویسی فورترن نوشته شده و به دلیل متن باز بودن، فایل توسعه توسط کاربران مختلف می باشد. اجرای این مدل در محیط مشترک با نرم افزار Arc GIS باعث کاربرد آسان و افزایش قابلیت های این مدل شده است. ولی تعداد زیاد پارامترهای مورد نیاز مدل را می توان مهم ترین چالش پیش روی کاربران آن دانست. متغییرهای مکانی ورودی مدل SWAT شامل لایه های اطلاعاتی مدل رقومی ارتفاع (DEM)، لایه خاک همراه با اطلاعات توصیفی واحدهای آن و لایه پوشش گیاهی حوضه، لایه کاربری اراضی همراه با اطلاعات توصیفی آن است. متغییرهای هیدروکلیماتولوژی و عددی ورودی مدل SWAT شامل مقادیر روزانه بارش، درجه حرارت حداقل و حداکثر مربوط به ایستگاه های داخل و خارج حوضه و متوسط رواناب روزانه خروجی حوضه به همراه موقعیت های جغرافیایی آنها می باشد.

از مزایای استفاده از مدل SWAT می توان اولاً به قابلیت آن در شبیه سازی حوضه های بدون ایستگاه اندازه گیری و ثانیاً بررسی پاسخ آن، برای ورودی های جدید (تغییر در اقدامات مدیریتی حوزه، اقلیم، کاربری اراضی و … ) را نام برد. همچنین مدل SWAT این امکان را به کاربر می دهد تا اثر بلندمدت برخی از عوامل از جمله آلودگی و فرسایش را بررسی نماید. به طور کلی باید این نکته را نیز مدنظر داشت که این مدل برای شبیه سازی های فرایندهای مختلف در طولانی مدت می باشد و برای شبیه سازی های یک واقعه مانند سیلاب مناسب نیست.

فایل pdf شامل 91 صفحه توضیحات کامل و جامع است.

در آینده فایل تصویری آموزش بارگذاری می شود.مشاهده سایر محصولات این فروشنده

آموزش نرم افزار SWAT
تاریخ ثبت: 1396/6/9    تاریخ به روزرسانی: 1396/6/9
قیمت: 300,000 ریال
بازديد: 339
حجم فایل: 2.19 مگابایت
فروشنده: فروشگاه آنیل


لطفا برای دانلود این محصول، لینک زیر را کلیک کنید. پس از آن می توانید ثبت سفارش کرده و به صورت آنلاین مبلغ را پرداخت نمایید و بلافاصله محصول را دانلود کنید.

دانلود


کلمات کلیدی: swat ، حفاظت آب و خاک ، آموزش کاربردی ، شبیه سازی حوضه ،نرم افزار کاربردی ، مهندسی آب ، هیدرولوژی

اشتراک گذاری این مطلب در لینکدین   اشتراک گذاری این مطلب در فیس بوک   اشتراک گذاری این مطلب در تویتر   اشتراک گذاری این مطلب در کلوب   اشتراک گذاری این مطلب در گوگل بوک مارک   اشتراک گذاری این مطلب در یاهو   اشتراک گذاری این مطلب در گوگل پلاس وان   ارسال این مطلب به ایمیل دوستاننظرات شما

شما می توانید درباره مقاله فوق نظر دهید:

نام و نام خانوادگی: